Az elmúlt időszakban ismét súlyos problémaként merült fel, hogy a települési vegyes hulladékgyűjtő edénybe nem megfelelő módon és nagy mennyiségben került hamu és salak. Hiszen még most is sokan vegyes tüzelésű kazánnal/kályhával fűtenek, melynek mellékterméke a salak és a hamu.
A háztartásban keletkező kis mennyiségű (a gyűjtőedény méretének maximum 10%-a) hamu a kommunális gyűjtőedénybe helyezhető, de csak és kizárólag:
• kihűlt állapotban
• bezsákolva és összekötve
A MOHU ÁSZF 2.5. pontja is kitér a Hamu gyűjtésére.
„2.5 HAMU GYŰJTÉSE
2.5.1 Forró (nem kihűlt) hamut a Gyűjtőedényben elhelyezni tilos.
2.5.2 Háztartási fűtőanyagok (pl.: szén, fa) elégetésekor keletkező, legalább két napot pihentetett, kihűlt, öngyulladásra már nem hajlamos hamu kizárólag a Vegyes Gyűjtőedényben és annak kiszóródása megakadályozása céljából kizárólag összekötött zsákban, legfeljebb a Vegyes Gyűjtőedény űrmértékének 10%-át kitevő mértékben helyezhető el, feltéve, hogy a Területi Melléklet eltérően nem rendelkezik.”
Fontos a fentiek betartása, ugyanis a kuka ürítésekor a hamu, a kis mennyiséget meghaladó mértékben szálló porként jelentkezhet, mely veszélyezteti a dolgozók egészségét, ezen felül a forró hamu rendkívül tűzveszélyes a hulladékgyűjtő autóba kerülve.
Amennyiben a személyzet a gyűjtés során nem megfelelően kihelyezett vagy túlzott mennyiségű hamut észlel a hulladékgyűjtő edényzetben, az ürítést megtagadhatja.
Javasoljuk továbbá a Tisztelt Ingatlanhasználóknak, hogy a hamut lehetőség szerint a telkükön hasznosítsák, mivel a kihűlt fahamu számos nyersanyagot tartalmaz, az akár a komposztban is hasznosítható.
Együttműködésüket köszönjük!
Depónia Nonprofit Kft.